Coworking v Žiline 3

Kedysi dávnejšie som zachytil niekoľko inzerátov kde hľadali ľudí do coworkingových centier v Prahe a Brne. O niečo neskôr sa začali podobné centrá zakladať aj u nás. No ako býva zvykom, samozrejme takmer výlučne v Bratislave. Neskôr sa pridali metropole východu – Košice a Prešov. A postupne vznikajú snahy aj v ďalších mestách. Napríklad novo zakladané coworking centrum v Žiline.

Čo je to coworking?

Mnohým ľuďom ďalší anglický pojem veľa nepovie. O preklad sa snažiť nejdem. Radšej sa zameriam na to čo v reáli znamená. Coworkingové centrum je v podstate kancelária, ktorú zdieľa niekoľko freelancerov vzájomne. Veľa podnikavcov a podnikateľov na voľnej nohe (freelancerov) pracuje z domu. Prípadne si prenajímajú kanceláriu. Coworking je o minimalizovaní niekoľkých nevýhod, ktoré zo sebou taká práca nesie.

Coworking pomáha znížiť náklady.

Každý človek (nemusí to byť nutne ani freelancer) chce za svoju prácu získať čo najlepšiu odmenu. Pokiaľ človek pracuje „sám na seba“, jeho finančný zisk väčšinou vzniká podľa jednoduchého vzorca „príjmy – náklady = zisk“. Minimalizovaním nákladov potom logicky stúpa zisk. Práca v coworkingovom centre sa tak stáva výhodou pre tých, ktorí si platia vlastnú kanceláriu. Suma za nájom, internetové pripojenie, energie, atď je často krát nižšia. Niekedy tiež coworkingové centrum ponúka kuchynku, zasadačku a iné vymoženosti, ktoré by nájom jednému človeku značne predražili a pravdepodobne by si to ani nemohol dovoliť.

Coworkingom sa dá získať viac ako len kancelária.

Asi hlavnou nevýhodou práce doma je absencia kontaktu s ľuďmi pracujúcimi v podobnej oblasti a podobným štýlom (freelancing). Coworking je v tomto smere veľkým prínosom. Kanceláriu môže človek zdielať s ľuďmi, s ktorými si má čo povedať a často krát mu vedia aj pomôcť (samozrejme aj naopak). Pokiaľ by sa v jednej kancelárii takto stretol grafik, programátor a marketér môžu vytvoriť vynikajúci kolektív (alebo rovno aj tým), v ktorom si budú navzájom prospešný. Nieje to však jediná možnosť. Napríklad dvaja programátori si budú mať určite čo povedať a hlavne si vypomôcť ak bude treba. Dobrá rada keď sa človek nevie pri nejakom probléme pohnúť ďalej vie ušetriť niekedy aj hodiny práce navyše.

Pracovať v coworking centre môže byť tiež často cesta k novým zákazkám.Napríklad vo vyššie spomenutom príklade určite programátor zavalený prácou rád posunie zákazku kolegovi, s ktorým sa stretáva každý deň. Alebo ak sa stretne v jednej kancelárii napríklad grafik a marketér, môže mať grafik hneď postarané o dostatok práce :).

Coworking taktiež dokáže niekedy zdvihnúť produktivitu práce. Je rozdiel ráno vstať, sadnúť za počítač a nakopnúť sa do práce sám a prísť do kancelárie kde sa už tvrdo pracuje. Človek sa ľahšie dostane na podobnú vlnu a začne pekne makať :).

Dôvodov prečo sa oplatí hľadať coworking centrum vo svojom meste je určite ešte ďaleko viac. Jeden by neveril, že pri toľkých výhodách je ich žalostne málo a aj to len vo väčších mestách. Problém je zrejme v neznalosti, resp. v tom že ľudia neuvažujú nad tým aké výhody im to môže priniesť.

Coworking v Žiline

Každé jedno centrum, ktoré vznikne/vzniká je dôležitou lastovičkou. Problematické sú hlavne „menšie“ mestá. Sympatická je preto snaha Michala Dragana, zriadiť coworking centrum v Žiline. Pár slov padlo už na najneformálnejšom stretnutí v Žiline v stredu (mimochodom bolo tam super a odporúčam všetkým čo váhali nech v Januári určite prídu) a je super, že sa ich niekto chopil. Bývať stále v Žiline šiel by som do toho. Bohužiaľ Martin aj keď je relatívne blízko stále to je ďaleko a trčať v zime hodinu v zápche pod Strečnom nieje zrovna vábivá predstava. Ale ktovie, možno jedného pekného dňa budeme zakladať ďalšie centrum v Martine :)

Odporucam stabilny webhosting s podporou 24/7 za vynikajucu cenu.
Zlavovy kod na -25%: WEDOS25HRKUT

Ak sa ti článok páčil, podpor ho na vybrali.sme.sk →