ACTA, SOPA, PIPA atď 8

Určite ste už zachytili informácie o protestoch proti chystaným dohodám, ktoré v konečnom dôsledku budú viesť k obmedzeniu slobody internetu. V amerike prebehla len pred pár dňami obrovská vlna protestov proti chystaným zákonom s označením SOPA a PIPA. V Európe (a dokonca aj u nás) sa práve rozbiehajú protesty proti medzinárodnej dohode ACTA.

Nebudem rozoberať konkrétne detaily tej ktorej dohody a zákona. Tie nájdete aj inde na internete (zatiaľ), či už ako zoznam pár opatrení z ACTA  alebo ako kompletnú dohodu ACTA preloženú do češtiny.

Nebudem rozoberať ani to ako, sa proces schvaľovania tak dôležitej dohody pre osobnú slobodu každého z nás snažili europoslanci vehementne ututlať a presadiť mimo pohľad verejnosti.

Na celých udalostiach okolo si všímam skôr niečo iné. To kam to celé smeruje. Dnes je to o boji proti niekoľkým obmedzeniam a silnejšiemu sledovaniu toho čo na internete robíme, no zajtra to už môže byť o čistokrvnej cenzúre. Všetky tieto dohody nie sú ničím iným, ako prvým krokom k ovládnutiu internetu.

Už dávno to nie je snaha a výsledok lobizmu nahrávacích a filmových spoločností. To čo sa momentálne deje je snaha bábkarov, ktorí ťahajú za nitky priviazané k politikom, ovládnuť jediné slobodné médium ktoré existuje – internet.

Kto aspoň trocha sledoval priebeh minuloročných revolúcií v arabských krajinách určite si všimol akú významnú rolu tam hral práve internet, konkrétne sociálne siete. Prečo? Lebo internet je dnes jediné médium, ktoré nie je cenzurované a nepodlieha žiadnej „kontrole zhora“.

Myslíte si že vám noviny, časopisy, rádiá alebo televízne správy prinášajú to najzaujímavejšie a najdôležitejšie čo sa deje vo svete? V tom prípade prajem dobré ráno.

Skúste si nájsť zmienky v našich „nezávislých médiách“ o minuloročných obrovských protestoch v Španielsku, alebo o revolúcii na Islande, ktorá tam prebehla len pred dvomi rokmi. Prípadne si pozrite rozdiel medzi tým za čo ľudia skutočne protestovali po voľbách v Rusku, a provnajte si to s tým čo prezentovali naše média.

Je tu viditeľná snaha vyhnúť sa témam revolúcií v „demokratických krajinách“ a pokiaľ už o niečom informácie médiá podávajú tak značne skreslené (viď napríklad údaj o počte ľudí na včerajšom proteste gorila, prípadne zakrývanie skutočných dôvodov protestov v Rusku).

Pár mocným, ktorí si rozkúpili spolu s médiami aj politikov, by totiž podobná občianska neposlušnosť vôbec nehrala do karát. Zato nás ale bohato kŕmia udalosťami z Egypta, kde ide o boj za tú výbornú demokraciu, ktorú tu už dávno máme. Demokraciu, v ktorej si gorily behajú po slobode a ľudia s hlasom podobným niekomu si zabezpečujú milióny vlastnou hlavou (a bez Fedora).

Práve pre túto „demokraciu“ je veľkou hrozbou internet na čele so sociálnymi sieťami. Vďaka nim totiž dokáže aj obyčajný človek (nie Matovič a spol.) zorganizovať celkom slušný protest. Dokonca aj v krajine, kde sú k podobným protestom ľudia apatickí a vyjsť do ulíc im nie je ani trochu prirodzené.

To je skutočný dôvod snahy dosiahnuť chápadlami aj do virtuálneho sveta a práve preto vznikajú pokusy ako SOPA, PIPA, alebo ACTA.

Neodvažujem sa tipovať ako celé schvaľovanie ACTA dohody dopadne. Úprimne ani veľmi nedúfam v to, že zo strany skorumpovaných politikov a v prípade tých v europarlamente dokonca nikým nevolených, by došlo k rozumnému rozhodnutiu. Dúfam len v jedno. Že ľudia konečne otvoria oči a jedného krásneho dňa sa im tento Augiášov chliev podarí vyčistiť. Včerajší protest gorila bol prvým zábleskom svetielka nádeje.

A ak si bábkari myslia, že im vďaka peniazom nič nehrozí a môžu si robiť čo sa im zachce, tak sú na omyle. Slovami klasika: „nik nie je tak veľký aby sa nevošiel do truhly„.

Odporucam stabilny webhosting s podporou 24/7 za vynikajucu cenu.
Zlavovy kod na -25%: WEDOS25HRKUT

Ak sa ti článok páčil, podpor ho na vybrali.sme.sk →

8 thoughts on “ACTA, SOPA, PIPA atď

 1. Reply pavold jan 28, 2012 17:54

  obavam sa ze to politici sveta prezenu az tak ze to po svete skonci krvavou revoluciou. kupujte macety

 2. Reply Peter jan 28, 2012 19:26

  Pekne napisane

 3. Pingback: Čo je dohoda ACTA alebo zavádzame Orwellovskú EÚ | Blog o marketingu, reklame a internete

 4. Reply Ubosr jan 30, 2012 08:47

  Stačilo by mi do webovej stránky k tomuto komentáru miesto nejakého serióznejšieho webu odkázať trebárs na rapidshare.com a tvoje myšlienky by boli spolu s týmto dokazom odstránené.
  A samozrejme riziko nepríjemnej skúsenosti pri vyšetrovaní tohto zákerného trestného činu.

 5. Reply Simča jan 30, 2012 15:08

  Mám strach, že ACTA prejde aj cez naše úsilie ju zastaviť, ale budem vereiť, že dnešný človek ešte nie je tak zlenivený aby si nechránil svoje práva !! ACTA nie je namierená proti pirátstvu! Je namierená proti nám !

 6. Reply oneeeee jan 30, 2012 18:33

  ono je to dobre napísané. Tie naše drísty ,nám však nepomôžu.nech si každý myslí čo chce,bez občianskej vojny sa nikam nedostaneme. slovenský národ je najtupší v E U. A dávajú nám to aj najavo.

 7. Reply Peter feb 3, 2012 16:17

  napisal si sem to najdolezitejsie, vela ludi si taketo veci nedokaze uvedomit, pretoze maju skreslene informacie o tom ako vsetko paradne funguje.

Pridaj komentár