Prečo sa nebáť o svoje nápady?

Opakovane sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú nejaký „hrozne dobrý a prevratný“ nápad, no keď sa oň človek začne zaujímať, tak dokopy nič nechcú prezradiť, lebo veď čo ak by im ho niekto vyfúkol. Milí tajnostkári, bojíte sa zbytočne. Prečo?

800px-Daniel_Webster_stealing_Henry_Clay's_thunder_-_cartoon_-_Project_Gutenberg_eText_16960

1. váš nápad pokladáte za geniálny len vy sami

Každého z nás baví niečo iné, každý prešiel v živote niečím iným, každý má svoje záujmy, svoje vedomosti a svoje skúsenosti. To že niečo pripadá vám ako geniálna myšlienka, je len váš uhol pohľadu vytvorený na základe vašich skúseností, znalostí a záujmov. Keďže ostatní ľudia ich nemajú a hľadia na veci inak, pravdepodobne váš nápad budú pokladať za neatraktívny, ak nie rovno za sprostosť. Nemá význam báť sa že vám váš nápad vyfúknu popravde sa vám skôr vysmejú, buď do očí, alebo za chrbtom.

2. ľudia majú vlastné nápady

Ak niekto vášmu nápadu plne dôveruje a verí ste to väčšinou len vy sami. Nadšeným vyrozprávaním pretkaným motivačnými prvkami sa dá táto dôvera v nápad preniesť aj na niekoho iného, no je to dočasné. Nie ste totiž jediný s nápadom. Väčšina ľudí ich má denne desiatky a tie svoje pokladá za lepšie ako tie cudzie (ego je sviňa). Chuť realizovať cudzí nápad u nich rastie len časom, v závislosti od toho, či zapadá do ich záujmov a či im danú myšlienku viete dobre predať. A ako rastie, tak aj klesá pokiaľ ju pravidelne neživíte.

„Motivácia zvonku je ako smrad, po chvíľke sa vyvetrá“ (Ivo Toman)

Ľudí treba obrazne povedané „dokopať“ do toho aby sa zapojili do realizácie cudzieho nápadu (peknými slovami, sľubmi a argumentami). Ochotní ľudia s chuťou na nový projekt totiž nerastú na stromoch. Je ich málo a väčšinou veria hlavne sami sebe a svojim nápadom. Budú sa preto snažiť často rozbehnúť svoje nápady a nie cudzie. Na ten váš sa bez opakovaného rozdúchavania motivácie z vašej strany proste vyserú.

Nápadov je, bolo a aj bude vždy viac, ako ľudí, ktorí majú chuť ich realizovať.

3. málo času, prostriedkov a žiadne know-how

Ak sa aj niekomu nakoniec váš nápad zapáči natoľko že by začal uvažovať nad tým, že vám ho vyfúkne, narazí na viacero prekážok. Z trojice čas, peniaze, know-how, má väčšina ľudí len jednu z menovaných vecí, ešte menej má dve a takmer nikto všetky tri. Pravdepodobnosť, že váš nápad poviete zrovna takému človeku a on bude mať chuť vám ho „ukradnúť“ je snáď menšia ako šanca že vyhráte v lotérii.

Dokonca pravdepodobne ani vy sami nemáte všetky tri vyššie menované predpoklady. Ak áno tak zbystrite pri ďalšom bode pozornosť – bude o vás.

4. samotný nápad nemá ani cenu papiera, na ktorý by ste ho napísali

Máte nápad na miliónový, alebo dokonca miliardový biznis? Super. A a koľko vám ten nápad zarobil doteraz? A koľko vám zarobí zajtra, o týždeň, o mesiac, o rok, …? Ak zostane v štádiu „nápad“, tak samozrejme nič. To čo robí nápad miliónovým je až ten milión ktorý vám niekto dá (zákazníci, investori, …).

Môžete mať fajn nápad, silnú počiatočnú motiváciu, financie na štart, čas na realizáciu, know-how ako perfektnú výhodu, no ak nezačnete tak máte hovno. A možno ste aj začali. Super, to už urobilo aj veľa iných pred vami. Štatisticky 9 z 10, ktorí sa o to pokúsili do pár rokov skončilo. Takže máte šancu cca 10%, že ten váš nápad je vôbec životaschopný a oveľa menšiu, že vám naozaj zarobí nejaký ten milión. Vedieť nápad perfektne zrealizovať a zároveň s ním prísť v pravý čas, je umenie značne závislé na šťastí.

Tým nechcem nikoho odradiť. Mať nápady na projekty a realizovať ich je jedna z najlepších vecí ktoré môžete v živote urobiť. No uvedomte si, že aby niekto vďaka vašej myšlienke zbohatol, musí splniť hrču podmienok, mať predpoklady na realizáciu, musí k realizácii aj pristúpiť a potom mať veľké šťastie aby neskrachoval a obrovské aby naozaj poriadne uspel. (zamávajme bratom Winklevossovým – aj motyka občas vystrelí)

Dúfam že ste pointu pochopili. Aby človek nápad zrealizoval musí mu veriť, mať dostatok času a prostriedkov, nejaké to know-how a hlavne chuť do jeho realizácie.

Ja sa teraz rozlúčim. Idem vo voľnom čase, ktorého mám navyše 48hodín každý deň, prepočítať milióny pripravené na realizáciu ukradnutých nápadov, ktoré sú do jedného totálne geniálne a každý mi zarobí aspoň miliardu.

Odporucam stabilny webhosting s podporou 24/7 za vynikajucu cenu.
Zlavovy kod na -25%: WEDOS25HRKUT

Ak sa ti článok páčil, podpor ho na vybrali.sme.sk →

Pridaj komentár