Kritické myslenie 1

Kritické myslenie – vec, ktorá by mala byť prirodzená každému kto sa nechce dať ľahko oklamať a vodiť za nos, je dnes „nedostatkovým tovarom“. Čiastočne (alebo hlavne?) vďaka internetu. Ten sa v poslednej dobe zmenil zo studnice informácií skôr na studnicu dezinformácií.

Question the answers
zdroj foto: http://www.flickr.com/photos/walkn/3526522573/

Mlieko spôsobuje a zelenina zaručene lieči rakovinu, nekvalitné potraviny majú pôvod jedine v Poľsku a nikde inde, PH môjho moču je univerzálnym indikátorom zdravia, nad hlavami nás pri každom lete práškujú lietadlá čímsi zlým, doktori sa nás snažia okrem chemoterapie zabiť už od kolísky očkovaním, pitná voda je plná zdraviu nebezpečných látok a kto nemá doma nejaké pár tisícové filtračné zariadenie ten dozaista čoskoro umrie, finančná kríza je dielom židov, illuminátov, templárov, bilderbergu, alebo niekoho iného, rómovia sú do jedného vďaka podporám milionári bez toho aby pohli prstom, a ktorej dimenzii práve sme už netušia ani sami ezoterici, ktorí sa na konci roku 2012 predháňali v tom kto sa odvibruje do vyššej.

To všetko je len krátky výber. Množstvo bullshitu (dezinformácií) na internete dosiahlo v poslednej dobe doslova monštrózne rozmery. Už sa nenájde diskusia v ktorej by niekto čerstvo vypláchnutý nejakým dokumentárnym filmom, alebo pochybným článkom, či knihou, nerozdával rozumy všetkým naokolo. Že žvásta blbosti a nevyše mimo tému (napr. o vegánstve v diskusii k hajzlovým kefám) je akosi nepodstatné, hlavne že ukáže že „ja viem a ostatní nie, ale prezradím vám“.

Kritické myslenie proste nie je in.

Informácie sa neoverujú, stačí, že niečo znie senzačne, obviňuje to z konšpirácie a snahy zabrániť šíreniu infmrmácií nejakú časť „starého systému“ a zrazu sa to stáva pravdou hodnou zdieľania a papagájovania.

Treba zo seba sypať spirituálne a duchovné múdra, motivačné citáty v ktorých sa skrýva celý zmysel bytia, či konšpiračné teórie a hlavne veriť každej papagájovania hodnej hovadine, lebo „veď to je jasné že to tak je“. Pozor, rana pod pás – Nie, nie je. To že niečo hrá niekomu do kariet, nie je ani zďaleka dôkazom, že za tým dotyčný stojí.

Autorom hoaxov a bullshitných teórií však stačí trošku presviedčacieho umu, jedna kniha „ako presvedčiť masy v desiatich jednoduchých krokoch“ a už sa články, blogy, knihy, či dokonca dokumentárne filmy vyrábajú ako na bežiacom páse.

Čarovná formulka „ich cieľom je skryť pred vami túto pravdu a naďalej na vás zarábať„, je univerzálnym spôsobom ako niekoho zdeptať a presvedčiť, aby na konci filmu, knihy, či článku utekal po úžasné prípravky, zázračné doplnky výživy, rušičky zlého žiarenia a iné „čapice z alobalu“.

Pritom stačí tak málo. Hľadať konkrétne dôkazy, pýtať sa „prečo“ a overovať fakty. Troška googlovania aby človek zistil, že mená, na ktoré sa bullshitmaster odvoláva sú vymyslené, že tvrdenia v hoaxoch namiesto toho aby stáli na základoch, plávajú na vode.

Lenže to si vyžaduje pri toľkých tvrdeniach ktoré nás každý deň bombardujú asi nadľudské úsilie.

Radšej sa na to vyserte, zostaňte ďalej slepí a tým, ktorí sa vám snažia ukázať, že veríte vymysleným hovadinám len vynadajte, poľutujte ich, lebo sú vraj stále slepí a ovládaní ich egami, vyhnite sa akejkoľvek debate na tému ktorú začnete a hlavne im nikdy, ale naozaj nikdy priamo neodpovedajte na žiadnu otázku, ktorú položia. Inak by mohlo prísť nepríjemné zistenie že tí slepí a blbí ste vy.

P.S.: Milé éterické, vyššie odvibrované bytosti, ktoré ste vraj odprostené od svojho ega, naserte si. Ak by ste naozaj žiadne ego nemali, tak nemáte nutkanie poúčať všetkých naokolo. Prekúsnite teda chuť poúčať všetkých v komentároch, aj tak vám ich nezverejním (bum, ďalšia facka vášmu „vraj neexistujúcemu“ egu – bežte sa vyplakať na fejsbúčik, alebo svoj blog).

P.S.2.: Milí konšpirátori, keď sa konečne zhodnete na tom kto to vlastne ovláda celý svet (bilderberg, illumináti, židia, templári, Rotschieldovci, či Rokeffelerovci, …), a či rakovinu lieči ľanové semienko s tvarohom, sóda bikarbóna, surová zelenina, ovocné a zeleninové šťavy, kurkuma, graviola, alebo rovno sami amazonskí šamani, nechajte si to tiež láskavo pre seba. Inak sa môže predsa stať, že si po vás prídu. Kto? ;) to vy predsa viete najlepšie.

Odporucam stabilny webhosting s podporou 24/7 za vynikajucu cenu.
Zlavovy kod na -25%: WEDOS25HRKUT

Ak sa ti článok páčil, podpor ho na vybrali.sme.sk →

One comment on “Kritické myslenie

  1. Reply Michal apr 17, 2013 09:57

    dobre :) paci sa.

Pridaj komentár