Stredovek neskončil, je tu stále s nami. 3

Vždy som si kládol otázku ako bolo možné, že z rozvinutej antickej spoločnosti sa zrazu ľudstvo dostalo do doby temna. Sledujúc momentálnu úroveň ľudského poznania a zároveň aj nálady v spoločnosti či dianie na internete sa čudovať prestávam … začínam sa obávať, že budeme nútení si to zopakovať.

To ako neskutočne sa dnes nadáva prakticky na akúkoľvek vedu a výskum, je sila. Nadáva sa vo veľkom na modernú medicínu, na fyziku či chémiu, na rôzne technológie, ale aj na ekonomiku a ekonómov, či tak „obľúbené“ sociálne a humanitné vedy … proste vo všetkom čo vyžaduje nejaký stupeň odbornosti sa zákonite musí objaviť nejaký veľký škaredý bubák, ktorý stojí za nenávisť až za hrob.

Ľudia si absolútne neuvedomujú že ich bežný každodenný život je skrz naskrz pretkaný dielom modernej vedy, práve vďaka tomu úžasnému pokroku, aký ľudstvo za posledných niekoľko storočí (ak nie skôr len desaťročí) spravilo.

Čo tam po tom že sa máme po materiálnej stránke lepšie ako kedykoľvek predtým. že naokolo nepadajú bomby, či nebehajú nájazdníci na koňoch s cieľom zabiť nás, znásilniť naše ženy a odviesť naše deti do otroctva. Že nad nami nik neplieska na poliach bičom a nemusíme makať od svitu do mrku len za kôrku z chleba. Že neumierame hladom, že najväčšie bubáky v podobe epidémii sú chrípka a nádcha a nie mor, týfus, kiahne, či obrna.

Nezáleží na tom. Podstatné je poriadne si zanadávať, odpľuť si horkú slinu nepsokojnosti (bohvie s čím) a hlavne nájsť si na tento účel vhodný terč.

Nie som psychológ, ale mám dojem, že to má čo dočinenia so strachom z neznámeho a túžbou po jednoduchosti.

Veľa ľudí žije v predstave, že vzdelávací proces sa oficiálne končí  podaním maturitného vysvedčenia, či diplomu do ruky a že už nikdy v živote sa nič nebudú musieť učiť – už nikdy v živote nebudú musieť prenikať do princípu fungovania čohokoľvek čo nechápu.

No a ak sa to náhodou stane a oni niečo pochopiť musia, ľahšie sa dá potom osvojiť pod rúškou znalosti jednoduchá vec v štýle „za to že si chorý môže tvoja tretia čakra, z ktorej treba vyhnať zlú energiu“, namiesto zložitej lekárskej terminológie, kde na prvý pohľad nie je rozumieť každé druhé slovo. Tej sa boja. Je to niečo, čo je príliš zložité, a kde je aj veľké riziko, že by dané veci hneď nepochopili – z ich pohľadu by zlyhali. Stretáva sa tak strach zo zlyhania spojený s možnosťou prijať ako „pravdu“ oveľa jednoduchšie vysvetlenie.

Pravdepodobne práve táto jednoduchosť, strach a neochota vzdelávať sa sú dôvodmi, prečo všetky možné druhy viery, od tých „našich“ či aj východných náboženstiev až po všetky ezoterické systémy a konšpiračné teórie, neustále v cykloch zažívajú u veľkej časti populácie svoju renesanciu. Čím je pokrok rýchlejší, tým je aj tento krok späť – inak s obľubou nazvaný aj „návrat ku koreňom“ či „objavovanie starých znalosti“, vyhľadávanejší a populárnejší.

Ľudia sa v podstate za celé veky nezmenili – stále sa boja „nepoznaného“, toho čomu nechápu. Akurát že dnes sa to neznáme nekameňuje, neupaľuje na hraniciach či nevyhladzuje španielskou inkvizíciou, no namiesto toho sa to neskutočne ohovára a zahŕňa konšpiráciami, čim sa vytvára ideálne podhubie pre všetky možné druhý šarlatánov.

Som rád, že žijem v dobe v akej žijem. Som rád, že môj najväčší problém dňa nie je to, že nemám peniaze na doktora, ktorý by pustil žilou nejakému ťažko chorému príbuznému, že ním nie je ani to kde budem spať, či čo dám dnes do úst, kde sa schovám pred bombami či nájazdníkmi, alebo ako uniknem epidémii moru. A som vďačný stovkám tisícom vedcov, mysliteľov, filozofov, vynálezcov, ale aj podnikateľov vďaka ktorým sa objavy pretavujú v realitu bežného života.

Mám však dojem, že tieto pocity dnes zdieľa len malá hŕstka ľudí a naopak väčšina sa pomaly varí vo vlastnom hneve ako fazuľa v papiňáku a je len otázka času kedy to celé buchne a vráti sa doba temna. Novodobí inkvizítori sú už naštartovaní.

inkvizicia

Pritom by stačilo tak malo – otvoriť svoju myseľ nie bullshitom, ale overeným faktom a vedomostiam. Byť aspoň minimálne ochotný učiť sa nové veci a počúvať a čítať odborné zdroje, namiesto šarlatánskych (niekedy s obľubou nazývaných populárno-vedeckých) plátkov.

Odporucam stabilny webhosting s podporou 24/7 za vynikajucu cenu.
Zlavovy kod na -25%: WEDOS25HRKUT

Ak sa ti článok páčil, podpor ho na vybrali.sme.sk →

3 thoughts on “Stredovek neskončil, je tu stále s nami.

 1. Reply Peter Bočej (@pbocej) okt 3, 2013 08:31

  To mi pripomina agenta Smithsa z Matrixu: „Prvni Matrix jsme udelali na obraz lidskeho raje. Byla to katastrofa, prisli jsme o celou generaci…“

 2. Reply Inside okt 17, 2013 12:31

  Hádam mi nechceš tvrdiť, že absolventi štúdia „sociálnych vied“ robia niečo užitočné? Za drahé peniaze študujú nezmysly a za rovnako drahé peniaze odstraňujú následky problémov, ktoré by spoločnosť, štát, dokázali vyriešiť oveľa ľahšie a lepšie, keby sa o to skutočne zaujímali. Alebo považuješ za skutočnú vedu moderné teórie o ekonomike, ktoré v tomto systéme zlomkových rezerv v bankách ruinujú životy jednotlivcov aj spoločnosti? Alebo nebodaj moderný výskum farmakológie, ktorý namiesto efektívnej liečby udržiavajú pacienta pri živote tak dlho,kým sú v zdravotných poisťovniach nejaké peniaze a zamieňajú liečenie za vyliečenie?
  Potom sa nemôžeme čudovať obyčajným ľuďom, že na takéto mrhanie celospoločenských prostriedkov nadávajú. Čo sa ale čudujem, že sa tom,u niekto čuduje a napíše o tom dokonca článok!

  • Reply Martin Hrkút okt 21, 2013 00:33

   Produkty farmakologie denno denne zachranuju tisicky zivotov. Ze do klavesnice natukas opacne tvrdenie, na tomto fakte nic nezmeni (o to viac ze pises somariny natlacene do hlavy od nejakeho sarlatana). O humanitnych vedach, ci ekonomii mas tiez ocividne povedomie asi ako papez o fungovani luxusneho bordelu – prosim ta dostuduj si co sa pod tymi pojmami vlastne skryva a k comu v dnesnom svete dane odbory prispeli. Budes sa asi velmi cudovat.

   Problem je v tom ze ked sa uz ti bezni ludia rozhodnu „otvorit oci“, tak namiesto toho aby sa zacali seriozne do hlbky zaujimat o rozne veci vo svete okolo nich, si radsej otvoria nejaky pofiderny web s konspiracnymi teoriami a potom si navzajom pritakavaju ze je to urcite tak ako sa tam pise, lebo „vsak to bolo na internete tak to musi byt pravda“. Prave z toho potom vznikaju take deformacie vo vnimani ak si tu v jednom komentari dokazal odprezentovat takmer jednym dychom. Odporucam prestat citat srackoidne konspiracie a zacat sa zaujimat o realne veci.

Pridaj komentár