Film Jobs

Vody internetu tento rok okrem iného rozbúrila trošku aj menšia slovná prestrelka ohľadom filmu Jobs, ktorý mal mapovať život Stevea Jobsa. Nelichotivo sa na to ako to bolo celé spravené vyjadrilo veľa ľudí, vrátane napr. Stevea Wozniaka.

Okrem toho aj samotné recenzie boli dosť negatívne. Samozrejme povedal som si „však čo, pozriem si to a utvorím si vlastný názor“. Často krát kritikmi veľmi zle hodnotené filmy sú totiž tou najlepšou zábavou a čas pri nich strávený človek neľutuje.

O Jobsovi sa to však povedať nedá. Recenzie mali tentokrát pravdu. Ten film je neskutočná sračka.

Konkrétne nízkorozpočtová sračka. Aspoň vzhľadom. Už úvodné scény, kde akože Jobs vystúpi s jednou zo svojich svetoznámých každoročných prezentácií – neviem kde to točili, ale oproti tomu, kde bežne tieto prezentácie v realite prebiehajú to vyzeralo ako kumbál pre upratovačky.

Tam by však problém nebol. Sú to drobnosti. To, čo ten film robí tak neskutočne zlým je fakt, že absolútne nezachytil povahu Jobsa. Nezachytil aký to bol človek, ako vedel byť na druhých hajzeľ, ale na druhej strane vedel z ľudí ako šáf dostať do najlepšie, nezachytil poriadne jeho hľadanie samého seba, jeho perfekcionizmus, posadlosť hudbou, Bobom Dylanom, dizajnom, detailami, jenoduchosťou … proste takmer nič z toho, čo Jobsa robilo Jobsom.

Všetko toto a mnoho ďalšieho bolo vo filme len tak nejak v rýchlosti a akoby „náhodou“, často len v takom tom známom fastforward štýle kde sa filmári snažia narvať akože dlhé mesiace, či roky rutiny.

Ako ho teda vlastne vo filme vykreslili?

Ako bezohľadného obchodníka, zjednávača a premotivovaného truľa, ktorý neustále melie čosi o vízii.

Každopádne, toto všetko by som ešte možno nejak strávil. Jobs bol z veľkej časti Apple a Apple bol z veľkej časti práve Jobs. Ten dementný film však nezachytil poriadne ani celú históriu firmy Apple na ktorej sa podieľal Jobs. Ak si myslíte, že v ňom uvidíte vznik iPadu, iPodu, iTunes, iPhone, … vlastne čohokoľvek z modernej éry Apple, máte smolu.

Hlavnú zápletku tu tvorí založenie Applu a následne Jobsov odchod a potom návrat. Film sa vôbec nevenuje tomu čo všetko Jobs spravil medzi tým (NeXT, Pixar). Nevidíme tu dokonca poriadne ani súboj s Billom Gatesom o novo vyformovaný trh osobných počítačov, problematické jednania s hudobnými korporáciami, aférky so štúdiom Disney, …

Prakticky všetko, čo mohlo akýmkoľvek spôsobom bližšie predstaviť samotného Jobsa, lebo Apple bolo zabité tými fast forward predelmi, alebo to tam vôbec nebolo.

Nie som zarytý Apple fanúšik, ani Jobsa nepokladám za najväčšiu osobnosť akú ľudstvo kedy malo. Pre mňa osobne to bol mierne vyšinutý človek, možno prípad pre psychiatra, každopádne arogantný a sebecký, jednoduchosťou posadnutý perfekcionista bez štipky empatie a asertivity, no zato človek, ktorý vedel zo svojich zamestnancov dostať maximum a pri pohľade na ich prácu vedel jasne určiť ktorým smerom sa má všetko uberať a ktorým nie.

Zredukovať ho tak brutálne ako to spravil tento film len na arogantného obchodníka, ktorý pol filmu len žvásta o víziách horšie ako svedkovia jehovovi, by malo byť trestné.

Pravdupovediac mi napadlo, či sa to všetko vôbec do jedného filmu dá zachytiť, či to celé proste nebude tým, že ten čas, ktorý bežne film má nie je príliš krátky. Potom som si však spomenul na výborný starý film, ktorý sa venoval prakticky tomu istému – mapovaniu boja o trh osobných počítačov – Piráti zo Silicon Valley. V ňom to podstatné, čo mi pri Jobsovi chýbalo, proste bolo. A to popri tom stihli ešte venovať kusisko filmu aj Billovi Gatesovi.

Ak máte chuť dozvedieť sa o Jobsovi niečo viac, siahnite radšej po spomínaných Pirátoch zo Silicon Valley, alebo ešte lepšie po Jobsovom životopise od Waltera Isaacsona. Film Jobs obíďte veľkým oblúkom. Tých 128 minút vášho života vám totiž už nevráti nik (aj to by mohlo byť trestné).

Odporucam stabilny webhosting s podporou 24/7 za vynikajucu cenu.
Zlavovy kod na -25%: WEDOS25HRKUT

Ak sa ti článok páčil, podpor ho na vybrali.sme.sk →

Pridaj komentár