Občiansky s certifikátom na elektronický podpis asi len pre vyvolených 6

Tak som si bol vybavovať nový občiansky s eID a certifikátom  pre zaručeným elektronický podpis. Píšem „bol vybavovať“, nie „vybavil“, lebo v tejto krajine očividne to čo niekto môže iný už nie.

Asi som mal začať šípiť niečo škaredé, už keď som podával žiadosť a úradníčka sa mi tento úkon snažila všemožne znechutiť. Keď som jej povedal, že dôvod výmeny je práve certifikát pre elektronický podpis, nasledovala otázka „a na čo vám to bude?“ ktorej podtón bol skôr „bože, ďalší čo len prirába robotu navyše“.

Aby bolo znechutenie ešte lepšie, vysúkala madam za prepážkou zo seba aj X podľa nej problémov, aké s tým len sú (že treba softvér, čítačku, atď) a že ako na hovno to tí novinári roztrúbili do sveta, že to je aj tak každému zbytočné a len si zbytočne ľudia chodia meniť doklady. Na moju reakciu „softvér problémom nie je a všade sa predsa uvádza, že štát má pre prvých 100 000 žiadateľov aj čítačky zdarma“, prišiel víťazoslávny úsmev a úrdnícke ego zaplesalo v pokrútení hlavou „ale kdeže, žiadne čítačky k tomu nie sú“.

Každopádne žiadosť bola vyplnená, fotka zosnímaná a podpis podpísaný. Dokonca aj kódik k elektronickej časti naťukaný, všetko s tým, že nový občiansky bude o pár dní a že pri preberaní potom ešte treba zadať dva kódiky.

Občiansky bol.

Aj s eID.

Dokonca aj s čítačkou k nemu zdarma.

No certifikát pre zaručený elektronický podpis (ZEP) nikde. Pri preberaní tentokrát už iná úradníčka len bez slova nový občiansky podala a na otázku, či netreba náhodou pre ZEP zadať aj jeden 6-miestny a jeden 8-miestny kódik, ktoré sa spomínali pri podávaní žiadosti , len zamrmlala niečo o novom roku a dovidenia.

Nemám vo zvyku hádať sa na úradoch, handrkovať sa hore dole o tom či sa niečo dá, či nie, a nemal som v danej chvíli ani moc čas (v predvianočnom webdeveloperskom zhone som bol rád, že som sa tam vôbec mal kedy zastaviť). Tiež som si povedal že ok, asi sa fakt nedá,

O tom, že sa nedá len niekde (v Martine) a inde to naopak ide (v Bratislave, či Senici), ma presvedčila večerná diskusia na Facebooku s pár známymi a článok na SME. Zastavil som sa tam teda ešte raz dnes, s tým, že možno som teda nevyjadril požiadavku o aktiváciu certifikátu pre ZEP dostatočne jasne.

Vyjadril. Už na prvý krát. Ďalšia návšteva len zopakovala verdikt tej predošlej – že ZEP je možné aktivovať až po novom roku. Žiadne vysvetlenie prečo a na reakciu že „v Bratislave a Senici to ale predsa už smelo aktivujú“, zase „ochotná“ pani z prvej návštevy len veľavýznamne zakrútil hlavou, že nie, až po novom roku. To s tou Bratislavou a Senicou pri tom nebol otázka, to bola výčitka, oznam, že viem že inde sa to dá. No nie, v Martine sa nedá a keď im oznámite, že inde to ide, tak to ešte poprú (asi som jej mal pustiť video na SME, kde celý postup dokonca natočili).

Neviem prečo. Fakt, neviem prečo by to v Martine nemalo ísť.

 • Či na to nie je práve v Martine zariadenie? (o čom pochybujem, keďže občianske s eID tak či tak treba pri prebraní aktivovať a pri vystavovaní žiadosti zadávať kódik)
 • Či práve v Martine neboli na to úradníčky vyškolené? (čo je podľa mňa tiež skôr neprevdepodobné, keďže pri vystavovaní žiadosti som bol pekne informovaný o nutnosti zadať ďalšie dva kódiky neskôr pri preberaní dokladu)
 • Alebo či sú tu proste len tak silno „nápomocné“, „ústretové“ a hlavne „ochotné“ úradníčky. (…)

Nuž, v tejto republike to, že človek poctivo za služby štátu platí (dane aj odvody), ešte očividne neznamená, že má aj právo dostať to na čo ho zo zákona má.

Vidíme sa teda znova v januári a už sa teším ako to ani po novom roku nepôjde.

Odporucam stabilny webhosting s podporou 24/7 za vynikajucu cenu.
Zlavovy kod na -25%: WEDOS25HRKUT

Ak sa ti článok páčil, podpor ho na vybrali.sme.sk →

6 thoughts on “Občiansky s certifikátom na elektronický podpis asi len pre vyvolených

 1. Reply Lukas dec 18, 2013 14:55

  Neochota niektorých úradníkov je hrozná, pritom stačí milý a hlavne ľudský prístup a aj keď to u nich nejde tak by si to s nejakým logickým vysvetlením prijal lepšie a skúsil by si to pochopiť. Takto si len naštvaný. Asi tým zamestnancom nepomáhajú ani nekonečné tréningy a školenia, ktoré sú samozrejme dobre zaplatené práve z naších daní.

 2. Reply Steve jan 3, 2014 11:32

  v clanku su uvedene nezmysly. eID som si vybavil bez problemov za par minut pricom povodny OP (plastova karticka vydana v 2010) mi plati do roku 2020 a jediny dovod na vymenu bol elektronicky podpis. za poplatok 4,50 € dostanete aj citacku.

  • Reply Martin Hrkút jan 3, 2014 12:12

   a co konkretne je akoze podla teba nezmysel? opisal som moju osobnu skusenost ako to v Martine „nejde“ a inde to „ide“ uplne bez problemu. cital si to vobec? ci reagujes len podla nadpisu?

   btw: nakoniec som si bol ZEP aktivovat v ZH ked sme boli u rodicov a tam to cuduj sa svete, slo tiez vsetko uplne bez problemu bez akehokolvek „az po novom roku“.

   holt – ked sa uradnicke v MT nechce (alebo to nevie spravit) tak cloveka len odbije a jeho prava, ci jej povinnosti su jej u riti.

   • Reply Jaro jan 21, 2014 16:25

    Ako to funguje so ZEP a platí sa niečo ?
    Môžem ho využívať pri zápisoch do Obchodného registra a tým znížiť poplatky na polovicu ?

    • Reply Martin Hrkút jan 21, 2014 16:42

     neplati sa nic, resp. len 5 eur za vymenu OP. citacka je k tomu zdarma. ci sa da vyuzit na zapis do obch. registra netusim, neskusal som ho na ten ucel.

     • Reply Jaro jan 21, 2014 17:05

      Hneď som si to pozrel, lebo nevedel som o možnosti ZEP a vyzerá to, že áno. Takže, firmy, ktoré na tom zarábajú, (poskytovaním elektronického podpisu) asi pomaly stratia biznis :)

Pridaj komentár