Autorské združenia ako žmýkačky peňazí

Ľudia pohybujúci sa v IT väčšinou vedia o tom, že pri nákupe pamäťového média (CD, DVD, flash disk, HDD, atď), kopírke, tlačiarni, napaľovačke, … skrátka čohokoľvek, na čom, alebo čím sa dá nejakým spôsobom vyhotoviť kópia niečoho, platia už v cene daného výrobku výpalné združeniam „ochraňujúcim autorské práva“.

Po novom sa uvažuje, že sa toto výpalné rozšíri aj na online úložiská a cloud riešenia ako napr. Dropbox.

Sám som tiež autorom a tiež ma neteší ak sa niečo, na čom som makal a rád by som na tom zarobil, len tak bezbreho kopíruje. To ale neznamená, že by som teraz mal od každého, kto si kúpi napr. prázdne CD, mal inkasovať nejaký „preventívny“ poplatok, len preto, že tam môže dotyčný napiecť práve moje dielo. Rovnako ale nemusí a pravdepodobne to ani nespraví.

Tiež mám doma peknú zbierku kuchynských nožov, okrem iného aj celkom dobre využiteľného nástroja na vraždu, takže by som si asi mal ísť preventívne odsedieť pár rokov, lebo čo ak by som náhodou bol vlastne vrah. Super logika.

Združeniam na ochranu autorských práv táto absurdita nebráni vyberať podobné poplatky, naopak, vyberaj’ich práve vďaka nej.  Je to celé až nechutné. Kašle sa na prezumpciu neviny.

Proste sme v očiach zákona a daných inštitúcií v istom momente všetci chronickí piráti a ako takí pekne plaťme. Absurdita na druhú je potom, že ak vás pri pirátení náhodou aj naozaj načapú, tak platíte znova.

fry predplatne vypalne autorske poplatky

Nedáva to logiku. Myslíme si, že si vinný, tak plať, a ak sa náhodou aj naozaj ukáže že si vinný, tak je jedno že si už platil, plať znovu.

Dámy a páni, takto sa zarába. Z ničoho len právnickými kľučkami spraviť v rozpore so zdravým rozumom, logikou a vlastne aj zákonom celkom pekný zisk.

 

A keď vám náhodou ľudia prestanú kupovať tie DVDčka, CDčka a ďalšie úložné serepetičky, lebo objavili pohodlnejšie riešenie – cloud, tak hurá skasírovať aj toto.

Že som si ja blbec nezaložil už dávno tiež nejaké výpalnícke združenie.

Odporucam stabilny webhosting s podporou 24/7 za vynikajucu cenu.
Zlavovy kod na -25%: WEDOS25HRKUT

Ak sa ti článok páčil, podpor ho na vybrali.sme.sk →

Pridaj komentár